Navštívte náš Showroom. Viac info >>

Recenzia Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II

IMG_0482

„Vypočuli sme našich zákazníkov na celom svete a rozhodli sme sa vyvinúť novú, vylepšenú verziu nášho objektívu Sony 70-200 mm F2,8 G-Master OSS II. Toto povedal riaditeľ produktového marketingu Sony.  Ale je to skutočne tak? Je nová 70-200ka lepšia ako prvá verzia? Obejktív Sony 70-200 F2.8 G-Master OSS II je ľahší, je to prvý objektív s premenlivým ohniskom ktorý ma prstenec clony.

V čom je lepší ako predchodca?

Objektív je ľahší, konkrétne má o 435 gramov oproti svojmu predchodcovi. Zároveň je to celkovo najľahší objektív s ohniskom 70-200 mm a clonou f/2.8.  Konkrétna váha objektívu je 1045 gramov. Čo sa týka rozmerov, tie si od predošlej verzie zachoval rovnaké. Priemer filtra je 77 mm. K objektívu je zároveň pribalená aj klasická slnečná clona, čo určite poteší. Obsahuje aj vychytávku v podobe malého vysúvacieho okienka na spodnej strane, vďaka ktorému je možné otáčať prstencom na variabilných filtroch.

K objektívu sa dodáva aj pätka na statív, avšak vďaka tomu, že objektív nie je tak ťažký ako jeho starší súrodenec, nemusí byť nutne pripevnený k statívu cez túto pätku. Telo fotoaparátu tento objektív pohodlne udrží práve vďaka nižšej váhe.

#produkt#/objektivy-s-pevnym-ohniskom-sony/sony-fe-50-mm-f-1-4-gm/

Všetko poruke pre pohodlné ovládanie

Na objektíve je umiestnených veľa ovládacích prvkov. Po obvode medzi prstencami zoomu a ostrenia sú tlačidlá "focus hold", ale je možné ich naprogramovať podľa seba priamo cez fotoaparát. Prstence zoomu a ostrenia sú pogumované, vďaka čomu nie je problém. ich nahmatať a ich otáčanie je hladké a plynulé.

Novinkou na objektíve so zoomom je prstenec clony s rozsahom f/2.8 - f/22, takže clonu si vie fotograf meniť nielen cez telo fotoaparátu, ale aj manuálne na objektíve. Ďalšie tlačidlo taktiež súvisí s clonou, slúži totiž na jej uzamknutie, aby sa prstenec nepohol pri ovládaní clony cez foťák. Samozrejmosťou sú tlačidlá na prepínanie AF/MF, Full time DMF, Limiter ostrenia a tlačidlo na ovládanie intenzity stabilizácie obrazu, resp. jej vypnutie.

Sony 70-200 F2.8 G-Master OSS II je vhodnejší aj na drsnejšie používanie, keďže je utesnený proti prachu a vode.  Predný člen disponuje fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje nečistoty ako prach a voda a zároveň uľahčuje ich odstraňovanie.

Optická konštrukcia a kvalita obrazu

Objektív využíva 4 lineárne motory XD (extreme dynamic), vďaka ktorým je ostrenie mimoriadne rýchle a zároveň bezchybné. Okrem toho je systém ostrenia tichý. Zároveň je objektív parfokálny, čiže je možné pri plnom priblížení zaostriť na daný objekt, oddialiť a objekt zostane ostrý.

Kvalita obrazu je na veľmi vysokej úrovni a nie je tu čo vytknúť. Odlesky pri snímaní nie sú takmer žiadne, zároveň nenastáva chromatická aberácia. Odstránenie všetkých nežiadúcich účinkov dosiahlo Sony vďaka Nano AR Coating, čiže antireflexnou vrstvou.

Najmenšia zaostrovacia vzdialenosť pri najmenšom ohnisku je iba 40 centimetrov, čo je skutočne vynikajúca hodnota. Pri najväčšom ohnisku je zaostrovacia vzdialenosť rovnako výborných 82 centimetrov, takže aj s týmto objektívom je možné snímať krásne detaily. Sony 70-200 F2.8 G-Master OSS II vytvára zároveň pekný bokeh efekt a dokáže snímaný objekt krásne odpichnúť od pozadia. Najväčší efekt to má pri najmenšej zaostrovacej vzdialenosti.

Nový objektív Sony 70-200 mm F2,8 G-Master OSS II má špičkovú kvalitu, špičkové ostrenie a žiadne optické vady. Zároveň je to horúci kandidát na nejlepší GM objektív na trhu. Viac, vrátane záberov vytvorených s týmto objektívom nájdete v recenzii pod článkom.

Intuitívne ovládanie a výnimočná spoľahlivosť

Objektív bol intuitívne navrhnutý tak, aby pomohol filmárom zabezpečiť maximálnu efektivitu pri snímaní. Lineárna odozva MF zabezpečuje, že zaostrovací krúžok reaguje priamo a opakovane na jemné ovládanie počas manuálneho zaostrovania. Výnimočnou inováciou prémiového radu G Master na objektíve FE 50MM F1,4 GM je prepínač uzamknutia clony, ktorý po prvýkrát ponúka túto funkciu pevný objektív Sony. Okrem toho je tento objektív vybavený 67 mm závitom, ktorý umožňuje výmenu filtrov s objektívmi FE 24 mm F1,4 G Master a FE 35 mm F1,4 G Master.

Tlačidlá blokovania zaostrenia a prepínač režimu zaostrenia poskytujú tvorcom obsahu väčšiu všestrannosť pri fotografovaní. Prispôsobiteľné tlačidlá podržania zaostrenia sa nachádzajú na dvoch miestach a prostredníctvom ponuky fotoaparátu im možno ďalej priradiť niekoľko ďalších funkcií. Prepínač režimu zaostrovania umožňuje prepínať medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním za chodu a rýchlo sa tak prispôsobiť meniacim sa podmienkam snímania.

Predný člen objektívu FE 50MM F1,4 GM je potiahnutý fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje odtlačky prstov, prach, vodu, olej a iné nečistoty a umožňuje ich ľahké odstránenie. Konštrukcia odolná voči prachu a vlhkosti v poskytuje výnimočnú spoľahlivosť pri vonkajšom použití v náročných podmienkach. Tieto doplnky umožňujú filmárom používať objektív s istotou v takmer každom fotografickom prostredí.

Galéria