Slovník pojmov

A C D E F H I K M N P R S T U V Z

AA

Označenie rozmeru klasických ceruzkových batérií. Môže ísť o batérie, alebo nabíjateľné články, akumulátory.

AAA

Označenie miniatúrnych batérií, ktoré sú menšie, ako ceruzkové.

AF

Automatické ostrenie. Existujú dve hlavné metódy: pasívny autofocus obvykle využíva CCD snímač a vyhodnocuje veľkosť kontrastu scény. Aktívny autofocus využíva infračervený vysielač a prijímač na určenie vzdialenosti. Elektronický šum- náhodný…

AF-I

Objektív, ktorý má vlastný interný pohon automatického zaostrovania.

AF-S

Objektív, ktorý má vlastný SWM motor pre pohon automatického zaostrovania.

AFD

V skratke Arc Form Drive. Ide o hlučný a pomalý typ AF pohonu, ktorý neumožňuje súčasne manuálne a automatické ostrenie.

Akumulátor

Opakovanie nabíjateľný zdroj energie. Nabíjateľný článok napríklad typu NiMh, alebo Li-lon. U nabíjateľných článkov je na obale uvedené RECHARGEABLE.

AL

Skratka pre objektív, ktorý obsahuje asférické optické členy pre lepšiu kresbu.

AS

Objektív, ktorý obsahuje aspoň jeden asférický element, pre lepšie eliminovanie optickej aberácie a pre ľahšiu a menšiu konštrukciu.

CA

Kruhová clona, ktorá sa používa pre krajšie a prirodzenejšie rozostrené nezaostrené časti obrazu.

CaF2

Objektív obsahujúci fluoritový element, vďaka čomu sa odstráni  chromatická aberácia a zlepší sa kontrast a ostrosť obrazu.

CMYK

Farebný model používaný v priemyslenej tlači. Základnými farbami sú azúrová (C, cyan), purpurová (M, magenta), žltá (Y, yellow) a čierna (K, black).

CRC

Zlepšuje kvalitu obrazu pri zaostrovaní na kratšie vzdialenosti. Prvky objektívu sú ako "plávajúce elementy" a každá skupina šošoviek sa pri zaostrovaní pohybuje nezávisle.

D

D ako distance prezentuje objektív, ktorý poskytuje fotoaparátu informáciu o vzdialenosti k objektu. Objektív obsahuje clonový krúžok.

DC

Objektív umožňuje fotografovi kontrolu nad stupňom sférickej aberácie v nezaostrených častiach obrazu (bokeh - pozadie alebo aj popredie) otáčaním DC prstenca objektívu, čím sa vytvorí vačšie rozostrenie, ktoré je ideálne pre fotografovanie…

DI

Drop-in Filter znamená, že filter sa nedáva na predný člen objektívu, ale sa zasúva do objektívu bližšie k telu. Používa sa napríklad pri teleobjektívoch.

DO

Resp. diffractive optics predstavujú objektívy, ktoré obsahujú špeciálne optické členy pre potláčanie chromatických aberácií. Následne pri rovnakej ohniskovej vzdialenosti a svetelnosti majú menšie rozmery a nižšiu hmotnosť, ako konvenčné objektívy.

DW-R

Skratka definuje objektív, ktorý má zvýšenú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam ako prach a voda vďaka gumovému tesneniu. 

DX

Objektívy špeciálne navrhované pre APS-C digitálne zrkadlovky, vďaka čomu majú aj ľahšiu a kompaktnejšiu konštrukciu.

ED

Objektív obsahujúci špeciálne členy, ktoré ponúkajú vynikajúcu ostrosť a farebné korekcie. Ťiež účinne minimalizuje chromatickú aberáciu, aj pri nastavenom veľkom otvore clony.

EF

Automatické zaostrovanie pomocou zabudovaného elektrického motora. Komunikácia medzi fotoaparátom a objektívom sa realizuje iba prostredníctvom elektrických kontaktov, bez akýchkoľvek mechanických častí. EF objektív môže byť pripojený na EF-S…

EF-S

EF-S objektív je odvodený od EF bajonetu pre Canon digitálne zrkadlovky s APS-C veľkosťou obrazového snímača a s EF bajonetom je aj spätne kompatibilný. Pojem "Short back focus" zas znamená, že šošovka zadného prvku je bližšie k obrazovému snímaču,…

EMD

Elektrická clona objektívu, ktorou sú vybavené všetky Canon EOS objektívy.

Fisheye

Extrémne širokouhlý objektív, ktorý má hemisferické zobrazenie.

Float

Plávajúci systém optických členov, ktorý dynamicky mení rozdiel medzi kľúčovými prvkami objektívu podľa zaostrovacej vzdialenosti. Vďaka tomu je účinnejšie potlačená optická aberácie v celom rozsahu zaostrovania, pre zabezpečenie vysokej kvality…

Hore

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.